دستگاه حضور و غیاب به عنوان اکسس کنترل

در این بخش می خواهیم بدانیم آیا استفاده از دستگاه حضور و غیاب به عنوان اکسس کنترل امکان پذیر هست؟

دستگاه حضور و غیاب همیشه در حال گسترش و تولید فراوان می باشد. این دستگاهها دارای قابلیتهای متفاوتی مانند اثر انگشت – کارت – تشخیص چهره – رمز – حافظه داخلی و غیره هستند که امکان خرید را برای مشتری آسانتر می نماید و همیشه این سئوال برای مشتری هست که آیا میتوان از دستگاه حضور و غیاب به عنوان اکسس کنترل استفاده نمود؟

هر کمپانی در اکثر دستگاههای حضور و غیاب خود قابلیتهایی را قرار داده که بتواند از آن محصول بهترین فروش را داشته باشد.مثلا کمپانی سوپریما توانست جدیدترین سنسور خود که دارای LFD می باشد را روی دستگاه های اثر انگشتی خود قرار دهد و از این رو کمپانی ZK هم توانست سنسوری جدید به نام SILK ID را وارد بازار کند که توانایی خواندن اثر انگشت خیس – چرب و از بین رفته را دارد.

دستگاه حضور و غیاب به عنوان اکسس کنترل
دستگاه حضور و غیاب به عنوان اکسس کنترل

مانند دستگاه حضور و غیاب کنترل تردد Biostation A2 و نیز دستگاه حضور و غیاب کنترل تردد G3

دستگاه حضور و غیاب به عنوان اکسس کنترل

در دو دستگاه حضور و غیاب بالا هر دو از لحاظ سخت افزاری به طور یکسان می باشند و حتی دستگاه G3 نیز دارای سیستم تشخیص چهره بوده که دستگاه biostation A2 این قابلیت را نداشته و دوربین آن فقط عکس می گیرد.

سیستم کنترل تردد در دستگاه حضور و غیاب قابلیتی دیگر است که توسط کمپانی در سخت افزار گذاشته می شود. به وسیله این سیستم این امکان به وجود خواهد آمد که دستگاه بتواند کنترل تردد درب را به عهده بگیرد،پس یعنی میتوان از دستگاه حضور و غیاب به عنوان اکسس کنترل استفاده نمود . روند کار جهت نصب و استقرار سیستم به صورت زیر می باشد.

  1. قفل برقی
  2. تنظیمات رله دستگاه
  3. ارتباط سیمهای رله با قفل برقی
  4. تنظیمات اثر انگشت برای حضور و غیاب و کنترل تردد

۱- قفل برقی

در ابتدا به نوع درب که از جنس چوب با چهارچوب فلزی و یا درب شیشه ایی برای تعیین نوع قفل برقی توجه میکنیم کلا ۲ نوع قفل برقی داریم :

۱- قفل مقابل برقی

۲- قفل مگنت

  •  قفل مقابل برقی روی چهارچوب با توجه به نوع درب نصب می گردد. در این هنگام زبانه درب متحرک بر روی زبانه قفل برقی چفت شده و سیمهای مثبت و منفی قفل به رله دستگاه حضور و غیاب متصل گردیده و در هنگام تائید توسط دستگاه زبانه قفل برقی به مدت چند ثانیه خلاص می گردد.دستگاه حضور و غیاب به عنوان اکسس کنترل
  • قفل مگنت همانطور که از اسمش مشخص هست به وسیله جریان مغناطیسی عمل می کند و بیشترین کاربرد رو در دربهای ضد سرقت و درب شیشه ایی دارد.در این نوع قفل همیشه جریان برق باید برقرار باشد و به طوری این قفل یکی از ایمن ترین قفلها بوده چون در زمان آتش سوزی و قطع برق دربها به طور اتوماتیک باز می ماند و امکان فرار وجود دارد.

۲- تنظیمات رله دستگاه

همه دستگاههای حضور و غیاب به قفل برقی متصل نمی شوند فقط دستگاهی که دارای رله داخلی هست این امکان را دارد که بتواند به قفل متصل گردد.بعضی از دستگاههای حضور و غیاب فقط به عنوان درب بازکن هستن ولی بعضی دیگر هم به عنوان یک سیستم اکسس کنترل هم عمل می نماید.به عنوان مثال در دستگاه حضور و غیابی که دارای سیستم اکسس کنترل هست شما می توانید برای دستگاه در روزهای تعطیل این برنامه رو بدهید که درب را باز نکند و حتی برای یکسری از روزها بازه زمانی را مشخص نمائید.

20170805 181236

۳-ارتباط سیم های رله با قفل برقی

در خصوص تنظیمات رله دستگاه حضور و غیاب این امکان وجود داشته که بتوان از حالت NO و یا NC دستگاه برای اتصال به قفل برقی استفاده نمود.
در حالت NO برق در قفل به مدت چند ثانیه با توجه به مقدار زمانی که شما در دستگاه تعیین میکنید به قفل انتقال داده می شود و قفل آزاد شده و درب باز می گردد و مجدد قفل می شود

در حالت NC برق به صورت دائم در قفل بوده که بیشتر در قفل های مگنت این مورد اتفاق می افتد چون برق مداوم در مدار هست از این حالت برای زمانی که برق سیستم به مدت چند ثانیه قطع شود درب باز شده و مجدد در مدار قرار می گیرد

rrr

۴-تنظیمات اثر انگشت برای حضور و غیاب و کنترل تردد

برای اینکه لاگ های تردد در حالت حضور و غیاب و کنترل تردد با هم در نرم افزار تداخل ایجاد نکند ما همیشه پیشنهاد میکنیم که برای هر کاربر دو شماره پرسنلی در نظر گرفته شود یکی برای حضور و غیاب و دیگری برای کنترل تردد و اگر دستگاه اثر انگشتی استفاده می شود یک انگشت برای حضور و غیاب و یک انگشت دیگر برای ورود و خروج های روزانه که انجام می شود در نظر گرفته شود در اینصورت این امکان وجود داشته که تردد در نرم افزار حضورو غیاب به صورت مجزا ثبت شود. در دستگاههایی که به صورت تشخیص چهره و کارت می باشند هم به اینصورت که شناسایی چهره برای حضور و غیاب روزانه و کارت یا اثر انگشت برای ورود و خروج روزانه در نظر گرفته شود.

برای مشتریانی که از این مدل سیستمهای برای شرکت و محل کار خود استفاده می کنند . یک نسخه نرم افزار حضور و غیاب و یک نسخه نرم افزار کنترل تردد در اختیارشان قرار داده تا به وسیله آن بتوانند گزارشات روزمره و یا ماهانه خود را از دستگاه حضور و غیاب دریافت نمایند.


مهرپردازش ارائه دهنده تجهیزات و خدمات در حوزه انواع لیست قیمت دستگاه حضور و غیاب ،لیست قیمت دستگاه کنترل تردد ، دستگاه گشت و نگهبانی MT100 ، اسکنر اثر انگشت ، راکت بازرسی بدنی ،گیت بازرسی فلزیاب ZK-D4330، دوربین مداربسته با برند zk و suprema

لطفا به ما امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه × سه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.